Възможно е да отслабнете безопасно и ефективно, ако имате диабет, но е важно да разберете, че този процес ще изисква специално внимание към благосъстоянието ви и контрола на кръвната захар. Това споделя руският ендокринолог д-р Евгения Соколова. Експертът допълва, че в случая е важно да се спазва времето на хранене, да се обърне внимание на количеството на порциите, както и килограмите да се свалят постепенно.
Какво трябва да знае всеки диабетик за отслабването
"Данните от изследвания показват, че оптималната скорост за сваляне на килограми при това заболяване се счита за 0,5-1 килограм на седмица. Този резултат е свързан както с по-малка вариабилност в нивата на кръвната захар, така и с по-честото запазване на резултатите от теглото", казва експертът.
Също така, според лекаря, балансираната диета е важна:
"Не забравяйте, че независимо от вашите цели за загуба на килограми, за вас е важно да осигурите на тялото всички необходими хранителни вещества. Разумен подход е да се следват правилата за „табелката“ или „табелката на Харвард“, казва експертът.
Диабет: Тази билка сваля кръвната захар и холестерола само за 2 часа
Ендокринологът обяснява, че е важно да следите размера на порциите и да спазвате часове на хранене. Прекалено големите порции, богати на въглехидрати, могат да причинят рязък скок в нивата на глюкозата, а нередовното хранене при използване на определени групи лекарства може да доведе до нежелана хипогликемия (понижаване на нивата на кръвната захар - по-малко от 3,9 mmol / l).
Физическата активност също играе важна роля в управлението на заболяването и загубата на тегло, подчертава д-р Соколова.
При отслабване диабетиците трябва да следят още по-редовно нивата на кръвната си захар, тъй като именно нейното редовно измерване ще помогне да се разбере по-добре как тялото реагира на промените в хранителните навици и физическата активност, съветва лекарят.
"Важно е всички действия по отношение на собственото здраве да се координират с лекуващия ендокринолог. Това важи и за промените в храненето и нивото на физическа активност, тъй като само специалист ще може да определи кои методи са най-подходящи и безопасни, дали е необходимо да се промени терапевтичната схема, честотата и времето на използване на перорални хипогликемични средства, лекарства и(или) инсулин", допълва специалистът.
"Ключът към успеха е индивидуалният подход при лечението и стриктното спазване на лекарските предписания за постигане на най-добри резултати“, споделя в заключение д-р Соколова.
Още: Грозде: може ли да се яде при диабет
Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!